C:\ Diski Nasıl Temizlenir? (Programsız)

Hepimiz biliriz ki, işletim sistemini kurup kullanmaya başladıkça zaman içinde sistemde artık dosyalar birikir. Bu dosyalar kullanılmadığı gibi sistemde zamanla giderek daha fazla yer kaplamaya başlar.

Ben kendi bilgisayarımda her zaman kontrol edip sildiğim klasörleri sizlere burada anlatmak istedim. Bu klasörlerin içini sildiğim için ne bir sistem hatası aldım.Ve ne de sistemimde bir yavaşlama söz konusu oldu. Güncellemeleri sorunsuz aldı. Herhangi bir programın kurulmasına,kaldırılmasına veya çalışmasına en ufak bir zararı yoktur. Hazırsanız başlayalım.

 1. Temp Klasörü:

Windows7 de 3 tane temp klasörü vardır.Bu klasörlerin içine girip içinde ne varsa temizleyebilirsiniz.Bu klasörler şunlardır.

 1. C:\Users\Kullanıcı adınız\AppData\Local\Temp

2.C:\WINDOWS\Temp

3.C:\Documents and Settings\All Users\Temp

 1. Prefetch Klasörü:

C:\Windows\Prefetch

dizininde olan bu klasör aslında uygulamalarınızı daha hızlı başlatmak içindir.Ama zamanla çok dosya birikir.Bu Prefetch klasörünün de içini de güvenle silebilirsiniz.

 1. Güncelleme İndirme Klasörü:

C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

dizininde olan bu klasörün içinde windows7 de güncelleme yaptığınızda dosyalar ve klasörler önce buraya açılır ve yükleme buradan yapılır.Güncellemeyi yapıp windowsunuz güncel olduğunda

Bu Download klasörünün içinnde ne varsa silebilirsiniz.

 1. İnstaller Managed Klasörü:

C:\WINDOWS\Installer\$PatchCache$\Managed

dizininde olan managed klasöründe güncelleme sonucu değiştirilmiş sistem dosyaları yer alır.Güncelleme sonrasında bir sorun yaşamadıysanız ve güncellemeyi kaldırmayı düşünmüyorsanız

Bu Managed klasörünün içinde ne varsa silebilirsiniz.

 1. MSOCache Klasörü:

Bu klasör Microsoft Office nin herhangi bir sürümün kurduğunuzda C diskinizde oluşur.Bu klasörü silmeyeceğiz.D veya varsa E diskinizde güvenli biryere taşıyınız.

Bu klsör sadece kurulumda ve office yi sisteminizden kaldırmak istediğinizde işe yarar.Güncelemelerini kurulumunda rol oynamaz.Officeyi program ekle kaldırdan kaldırmak istediğinizde sizden bu klasörü ister.Gözat deyip taşıdığınız yeri gösterin.Sorunsuz kalkacaktır.Bunu anlatmamım sebebi Acronis veya Norton Ghost ile yedek alıyorsanız boş yere 600 mb tın üstünde bir klasörü de yedeğin içinde olmasının anlamsız olduğunu düşünmemdir.Bu arada Office 2013 kladırılırken benden MsoCache klasörünü istemedi(C diskinden taşıdığım halde.Diğer sürümleri istiyor.Yine deOffice 2013’e ait bu MSOCache klasörünü kesinlikle silmeyin.)

 1. Windows Defender:

Eğer ayrı bir güvenlik programı kuruyorsanız windows defender’e ihtiyacınız yok demektir.O zaman windows defender’i devre dışı bırakalım.

Başlat > Çalıştır > services.msc yazıp enter tuşuna basın.Gelen ekranda Windows Defender yazan satırı bulun ve sağ tıklayıp özellikler e tıklayınız.

Başlangıç türünü Devredışı yapın ve uygula butonuna basınız.Sonra aynı ekranda Durdur butonuna basıp uygula butonuna basınız.Tamam butonuna basıp ekranı kapatın.Şimdi aşağıdaki adreste yer alan klasör içindeki

alt klasörler ve binfile uzantılı dosyas hariç geri kalanı siliniz. mpcache- ile başlayan dosyalar.

C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans

 1. Windows Gezgini Resim Önİzleme Deposu

C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer

klasörü içinde küçük resim önizlemeleri depolanır.Bunu doğrudan silemeyiz.Ama hileyle sileceğiz.

thumbcache_1024.db

thumbcache_256.db

thumbcache_32.db

thumbcache_96.db

dosyalarının hepsini seçin ve yeniden adlandır deyin.Rastgele bir isim yazın.Diğerlerine karışmayınız.

Şimdi windows gezginini yeniden başlatınız.Ve aynı klasörü açtığınızda bu dosyaların yeniden oluştuğunu göreceksiniz.Yeniden isimlendirdiğiniz bu eski db dosyalarını siliniz.

Birkaç mb kârınız olur.

 1. C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore klasörü:

Bu klasör içindeki DataStore.edb dosya ne işe yarıyor bilmiyorum(Tahminim şu: Windows Updateyi açtığınızda tarama yaparken oluşturduğu bir dosyadır.) ama sildiğimde windows7 yi yeniden başlattığımda aynı dosyayı sistem yeniden oluşturuyor.Ki öncekine göre(Önceki 139 mb tı bende.Yenisi ise 8.3 mb)

Data store klasörü içinde logs isimli alt klasör var.O klasörün içindeki tüm dosyaları da silebilirsiniz.Bu dosyaları sildiğinizde sisteminizle ilgili güncelleştirme bilgileri silinmemektedir.

Eğer Data Store.edb dosyasını silemiyorsanız windows updateyi otomatik güncelleştirme seçeneğini devredışı bırakıp sistemi yeniden başlatnca siliniz.

 1. Kaspersky Pure 3.0 Dosyalarını Silelim:

Bu işlem sonucu kaspersky size onarım uyarısı verecektir.Ve 120-170 mb arasında güncelleme yapacaktır.Eğer kota sorununuz yoksa bu işemi uygulayınız.Hazırsanız başlayalım:

Önce Purenin kendini koruma işlevini devre dışı bırakın ve pureyi kapatın.Sonra aşağıdaki adrese gidiniz.

C:\ProgramData\Kaspersky Lab\PURE13\Bases

o adreste aşağıda ismi verilen 5 klasörün içinde ne varsa siliniz.

Adbu

Apu

klava

Parctl

Wmuf

İşlem bittikten sonra Pureyi açın ve güncelemeyi başlatınız.Yaklaşık olarak 100-140 mb arasında yer kazanırsınız.

 1. Windows Search dosyaları:

Eğer windowsta fazla arama yapmıyorsanız, Search’ kapatabiliriz.Bunun için önce Bilgisayarım > Program kaldır veya değiştir’e tıklayın.

Gelen pencerede Windosw özelliklerini aç veya kapat sekmesine tıklayın.Gelen özellikler penceresinden Windows Search ı bulun ve yanındaki onay işaretini kaldırınız.Ve onaylayıp sistemi yeniden başlatma

isteğini kabul edin.Sistem yeniden başlayınca aşağıdaki klasöre gidiniz.

C:\ProgramData\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows

bu klasörün içinden sadece dosyaları silin(edb, jrs, txt ve chk uzantılı dosyalar.).Klasörleri silmeyin.Alt klasörlerin içeriklerini de silmeyin.

Bu işlemi yaptığınızda 40 ile 100 mb yer kazanırsınız…

11.Windows 7 yi kurarken.

Bu işlemi sadece w7 de denedim.Diğerlerinde işe yarar mı bilmiyorum.

Bilgisayarınıza format attıktan sonra hemen güncellemere geçmeyiniz.Eğer Net framework kuracaksanız önce net framework 4.5 i kurun sonra güncellemeleri yükleyin.Eğer defender kullanmıyorsanız onu ne kurun ne de güncellemelerini alın.Böylece tam emin olmasam da 100 mb tın üstünde yer kazanırsınız.Belki de daha fazla.

12.Ofis Güncellemelerini alırken….

Ofis 200-2007-2010 veya 2013 yüklediniz.Yüklerken belirli özelliklerini yüklediniz.Örneğin word,excel,powerpoint yüklediniz.Bu durumda güncellemeleri alırken seçici davranın.Sadece yüklediğiniz özelliklerle ilgili güncellemeelri seçin gerisi gizleyin.Böylece yüzlerce mb yer kazanırsınız.

Yazan: Ahmet Furkan Onat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir